Reprezentačné priestory

Vinárstvo Mrva & Stanko (Stavba roka)
Trnava 2010

Viac o projekte Vinárstvo Mrva & Stanko

Budova tvorí III. etapu výstavby areálu vinárstva na okraji Trnavy. Dopĺňa pôvodné objekty a ich výrobnú a administratívnu funkciu o budovu s polyfunkčnou náplňou – ubytovanie, degustačný priestor, vinotéku, prezentačné a skladovacie priestory pre víno – vínnu barikovú pivnicu.

Ústredným prvkom je oblúková stena, ktorá predstavuje fiktívny odtlačok-signum z už existujúcej architektúry areálu – rotundy v miera 1:1. Karmínovo červená stena prechádza celým objektom ako výrazná materiálová kulisa nielen v podobe obvodovej steny so vstupmi do priestorov, ale aj ako nepravidelné vnútorné stĺporadie s aplikáciou kamenného obkladu v podzemí.

Interiér barikovej pivnice tvoria základné konštrukčné prvky, ktoré definujú priestor. Jedná sa hlavne o steny, stĺpy, klenuté masívne železobetónové trámy s diagonálnou orientáciou, stĺporadiu oblúkovej steny a oceľovo-drevená konštrukcia schodiska. V týchto priestoroch sa použité základné materiály ako pohľadové betóny stien, stropov a trámov v kombinácii s kamennými obkladmi stien tunela, výťahových šácht a stĺporadia. Znížený strop degustačnej miestnosti zdobí štruktúrovaná abstraktná maľba v odtieňoch červenej a čiernej farby.

Objekt je navrhnutý s jedným podzemným a dvoma nadzemnými podlažiami. V suteréne sú priestory pre dozrievanie a skladovanie vína ako aj pre jeho prezentáciu v degustačnej miestnosti, ktorá je prepojená pozemným tunelom s pôvodným archívom a archívom pod rotundou z I. a II. etapy výstavby areálu. Na prízemí sú v zadnej časti skladové priestory, z prednej časti je prístupná vinotéka, konferenčná miestnosť a recepcia so vstupnými priestormi pre ubytovanie. Súčasťou konferenčnej miestnosti je kuchyňa navrhnutá pre potreby obsluhy formou cateringu. Na poschodí sú ubytovacie priestory, jednotlivé izby a apartmány so schodiskovou halou a schodiskom sprístupňujúcim strešnú terasu.

Vinárstvo Kozara
Šenkvice 2015

Firemná predajňa
Smolenice 2014

Viac o projekte firemnej predajne v Smoleniciach

Areál využívaný na prezentáciu a predaj medoviny a výrobkov z medu v Smoleniciach je situovaný na východnom okraji obce, hneď vedľa hlavnej cesty. Pôvodne zanedbaný objekt stodoly sa po rekonštrukcii spolu so svojím okolím zmenil na pozitívny akcent v krajine pod Smolenickým zámkom. Stodola svojim situovaním pri hlavnej ceste predstavovala ideálny objekt pre prezentáciu a predaj výrobkov z medoviny, nakoľko je dobre prístupná a ťažko ju z cesty prehliadnuť. Po jej kúpe sa podarilo spoločne s okolitými pozemkami vytvoriť menší areál, ktorý poskytuje nielen zázemie pre výrobu, skladovanie, degustáciu a predaj výrobkov z medu, ale aj priestor pre prezentáciu včelárstva.

Miestni obyvatelia poznali stavbu pod názvom „farská stodola“ a na základe miestneho historického prieskumu bol jej vek odhadnutý na asi 200 rokov. Než prestala byť využívaná, slúžila ako sklad ovocia alebo aj na chov hydiny. Tieto rôzne funkcie sa premietli i do viacerých stavebných úprav i interiéry a na fasádach. Stodola už bola v dosť schátralom stave, keď jej súčasní majitelia začali s výstavbou areálu. Strecha bola z časti prepadnutá a bolo ju nutné rozobrať. Pri statickom prieskume bolo zistené, že základy stodoly tvorili nasucho kladené kamene. Celkový stav stavby po dôkladnom posúdení a zvážení nárokov na nové využitie si vyžiadal jej rozobratie a postavenie nanovo.

Všetok materiál z pôvodnej stodoly, ktorý bolo možné využiť, bol použitý pri rekonštrukcii a výstavbe nových častí areálu. Cieľom rekonštrukcie bolo zachovať proporcie i rozmery stavby a v čo možno najväčšej miere preniesť charakter starej stodoly do jej nového využitia. Koncept rekonštrukcie sa vyvíjal postupne v dialógu medzi staviteľmi a projektantmi. Rekonštrukcia stodoly začala na jar roku 2013 a začiatkom leta 2014 už bola pripravený na využívanie. Na prízemí je v nadväznosti na vstup umiestnená predajňa, degustačná miestnosť, sklad a zázemie. Schodiskom z predajne sú prístupné priestory podkrovia, kde sú kancelárske priestory s hygienickým zázemím pre zamestnancov. Kancelárske priestory sú presvetlené dvoma väčšími vikiermi, ktoré sú stvárnené ako výrazný novotvar a podkrovným priestorom pridávajú na vzdušnosti. Z terasy na severozápadnej strane a z kancelárií v podkroví je výnimočný pohľad na Smolenický zámok, ktorý ocenia nielen návštevníci, ale aj zamestnanci firmy.

Z cesty upúta na časti fasády upevnená kovová mreža – slnolam, zložený zo šesťuholníkov symbolizujúcich včelí plást. Tento prvok veľmi dobre napovie predmet činnosti firmy a bez slov návštevníkom i okoloidúcim sprostredkuje obsah nového využitia bývalej stodoly. Areál dopĺňa nová výrobná hala, ktorá však svojou formou a materiálovým riešením fasády pôsobí prirodzene, akoby tu stála odjakživa. Voľná trávnatá plocha nad bývalou stodolou slúži ako včelársky náučný chodník pre návštevníkov, ktorým popri chuťových zážitkoch z medoviny poskytne i oddych a osvetu.

Medovinárstvo Apimed
Dolná Krupá 2014